Usuwanie tatuaży

Laser Q-Switch

laserowe usuwanie tatuazy warszawa wola

W chwili obecnej nie istnieje jedna, uniwersalna metoda usuwania tatuaży. W zależności od wielkości, jego lokalizacji oraz użytych barwników zastosowanie znajdują następujące sposoby leczenia:

usuwanie tatuażu laserem q-switch warszawaLASEROTERAPIA – laseroterapia wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy polegające na niszczeniu drobinek barwnika pod wpływem zaabsorbowanej przez nie energii pochodzącej z emitowanej przez laser wiązki o odpowiednio dobranej długości fali. Niezwykle istotne znaczenie ma wybiórcze zniszczenie barwnika tatuażu bez uszkodzenia termicznego otaczających go tkanek poprzez dobranie takiej długości fali, która będzie w największym stopniu absorbowana przez cząsteczki barwnika o określonym kolorze. Na przykład stosowane do tatuaży pigmenty o barwie niebieskiej i zielonej najlepiej absorbują fale o długości 625-755 nm, pigmenty czerwone – 575 nm.

Generalnie niezależnie od typu użytego lasera do usunięcia tatuażu zazwyczaj konieczne jest kilka sesji w kilkutygodniowych odstępach czasu. Trzeba się również liczyć z tym, że w zależności od rodzaju użytych do wykonania tatuażu barwników oraz głębokości na jaką zostały wprowadzone (im głębiej tym trudniej je usunąć) w części przypadków zamiast całkowitego usunięcia tatuażu osiąga się jedynie zmniejszenie intensywności jego kolorów lub co gorzej rozmycie konturów.
Ryzyko powikłań jest większe u osób o ciemniejszej karnacji ze względu na konkurencyjne w stosunku do większości barwników tatuażu pochłanianie wiązki laserowej przez naturalny pigment skóry – melaninę. W przypadku tatuaży wykonanych z użyciem barwników o rdzawych lub bardzo jasnych odcieniach (różowy, jasnobrązowy) istnieje również ryzyko ich nieodwracalnego ściemnienia pod wpływem działania lasera. Ponadto u bardzo niewielkiej liczby pacjentów po próbach usunięcia tatuaży za pomocą lasera mogą wystąpić odczyny uczuleniowe wywołane substancjami uwalnianymi podczas rozpadu cząsteczek barwnika.
Niezależnie od przedstawionych powyżej wad laseroterapii jest ona obecnie powszechnie uważana za najlepszy sposób usuwania tatuaży. Dotyczy to zwłaszcza tatuaży profesjonalnych, które w przeciwieństwie do tatuaży amatorskich i pourazowych charakteryzują się równomiernym stosunkowo płytkim rozmieszczeniem barwnika w skórze.

DERMABRAZJA MECHANICZNA – dermabrazja mechaniczna polega na usunięciu powierzchownych warstw skóry wraz z barwnikiem za pomocą urządzenia z wirującymi szczoteczkami lub diamentową głowicą ścierną. Pozostawiona rana przypomina głębokie otarcie i goi się w ciągu kilkunastu dni poprzez napełźnięcie naskórka z leżących głębiej przydatków skóry (gruczołów potowych, łojowych i włosowych) oraz otaczającej zdrowej skóry. Ze względu na wysoki odsetek przypadków, w których dochodzi do niecałkowitego usunięcia tatuażu lub bliznowacenia obecnie dermabrazja stosowana jest prawie wyłącznie do oczyszczania ran w zapobieganiu tatuażom pourazowym.

USUNIĘCIE CHIRURGICZNE – wycięcie tatuażu najlepsze efekty daje w przypadkach niewielkich tatuaży, których lokalizacja pozwala na pozostawienie niedużej i dobrze ukrytej blizny. Usuwanie dużych tatuaży niezależnie od przyjętej metody prowadzi zawsze do powstania rozległych blizn. W zasadzie w chwili obecnej leczenie chirurgiczne tatuaży stosuje się wyłącznie w przypadkach, w których zawiodła laseroterapia, a pacjent lub pacjentka woli rozległą i widoczna bliznę niż tatuaż. 

KAMUFLAŻ – polega na pokryciu starego tatuażu nowym, wykonanym z użyciem barwników o odcieniu zbliżonym do koloru skóry pacjenta. Metoda ta jest stosowana rzadko ze względu na to, że wytatuowana w taki sposób skóra traci naturalną przejrzystość i w związku z tym nie wygląda całkowicie naturalnie.

KRIOTERAPIA – w literaturze fachowej opisywane są próby usuwania tatuaży za pomocą krioterapii (wymrażania ciekłym azotem). Leczenie takie wymaga wielu sesji a jego efekty nie są  satysfakcjonujące, stąd też nie znalazło ona szerszego zastosowania.

SKARYFIKACJA – polega na usuwaniu tatuaży za pomocą roztworów słabych kwasów. Proces ten pozostawia z reguły widoczne blizny w miejscu działania kwasu. Obecnie metoda ta jest wykorzystywana jedynie jako nieprofesjonalny, „domowy” sposób leczenia.

METODY WYKORZYSTUJĄCE świalo IPL – ze względu na małą wybiórczość emitowanej fali w stosunku do barwnika tatuażu oraz duży efekt termiczny w otaczających tkankach wywołujący często ich oparzenie i powstanie blizn, urządzenia te nie spełniły pokładanych w nich nadziei.

usuwanie tatuaży laserem warszawaPodczas zabiegu tatuaż poddawany jest działaniu promieniowania laserowego o specjalnie dobranej długości fali. Warstwa skóry, w której znajduje się barwnik, absorbuje promienie emitowane przez laser i pod wpływem jego działania pigment oraz komórki, w których się on znajduje ulegają zniszczeniu. Następnie, w ciągu kilku dni po zabiegu są one stopniowo wchłaniane przez układ limfatyczny i usuwane z organizmu.

 • laserowe usuwanie tatuażu warszawaŚrednio to 1-5 zabiegów, zależnie od oczekiwań i rodzaju rozbijanego tatuażu.
 • Usuwanie makijażu permanentnego brwi to 2-6 zabiegów;
 • Usuwanie tatuażu cieniowanego to 2-6 zabiegów;
 • Usuwanie tatuażu z wyraźnymi konturami i mocnym wypełnieniem 5-10 zabiegów.
Czas jaki trzeba poświęcić na usuwanie jest długi, jednak na rynku nie ma alternatywy bardziej bezpiecznej oraz mniej inwazyjnej. Trzeba uzbroić się w cierpliwość!
 • Ciąża lub karmienie piersią;
 • Epilepsja (padaczka);
 • Nieustabilizowane choroby serca;
 • Cukrzyca (względne);
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • Opalona skóra;
 • Zmiany skórne w obszarze tatuażu;
 • Zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, A, aspiryny w okresie 2 tygodni przed zabiegiem;
 • Stosowanie antydepresantów i innych leków zawierających składniki światłouczulające oraz substancji o działaniu światłouczulającym (nagietek, dziurawiec, beta karoten).

Przed zabiegiem w celu znieczulenia używamy kremu bądź znieczulenia nasiękowego (stomatologicznego).

W trakcie zabiegu stosujemy chłodzenie powierzchniowe za pomocą chłodziarki medycznej -20 stopni celsjusza. Laser odczuwalny jest w postaci uderzenia fali cieplnej. 

Każdy środek na opatrzenie będzie dobry w tym przypadku np. alantan, belantan, bpanten, panthenol, linomag.  Można je kupić w każdej aptece bez recepty. Jeśli pojawią się drobne pęcherzyki, należy użyć panthenolu nie uszkadzając ich, ponieważ w tym miejscu tworzy się zdrowy naskórek.

Należy unikać kąpieli publicznych oraz obcisłych ubrań przez ok. 2 tygodnie. Podczas ćwiczeń trzeba uważać, żeby nie uszkodzić mechanicznie naskórka pokrywającego miejsce poddane zabiegowi. 

Laserowe usuwanie tatuażu warszawa wola, usuwanie tatuażu laserem warszawa, wszystkie kolory: żółty, zielony, czarny, granatowy, pomarańczowy, zielony, Laserowe usuwanie tatuażu warszawa wola, usuwanie tatuażu laserem warszawa, wszystkie kolory: żółty, zielony, czarny, granatowy, pomarańczowy, zielony, Laserowe usuwanie tatuażu warszawa wola, usuwanie tatuażu laserem warszawa, wszystkie kolory: żółty, zielony, czarny, granatowy, pomarańczowy, zielony, Laserowe usuwanie tatuażu warszawa wola, usuwanie tatuażu laserem warszawa, wszystkie kolory: żółty, zielony, czarny, granatowy, pomarańczowy, zielony, Laserowe usuwanie tatuażu warszawa wola, usuwanie tatuażu laserem warszawa, wszystkie kolory: żółty, zielony, czarny, granatowy, pomarańczowy, zielony,