Kwas hialuronowy czy botoks – co wybrać?

Kwas hialuronowy i botoks to dwie substancje, które najczęściej obecnie stosuje się w medycynie estetycznej. Choć pozornie są do siebie bardzo podobne, w rzeczywistości pełnią zupełnie inne funkcje i stosuje się je w innych sytuacjach. Czym dokładnie się różnią i którą z nich lepiej wybrać? Wyjaśniamy.

Kwas hialuronowy a botoks – jakie są różnice

Kwas hialuronowy i botoks (a właściwie toksyna botulinowa) to dwie zupełnie różne substancje, choć mnóstwo osób wciąż jeszcze używa tych dwóch nazw zamiennie. Czy charakteryzuje się każda z nich?

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest polisacharydem i naturalnie występuje w ludzkim organizmie – najwięcej jest go w skórze. Odgrywa bardzo ważną rolę:

  • odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry, 
  • odpowiada za stymulację fibroblastów, 
  • odpowiada za syntezę endogennego kwasu hialuronowego, 
  • odpowiada za regulację procesów immunologicznych, 
  • chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. 

Gdy w procesie starzenia zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze, traci ona nawilżenie, staje się wiotka i mniej jędrna. Aby poprawić jej stan i wypełnić zmarszczki, podaje się go więc z zewnątrz. Efekt wypełnienia kwasem hialuronowym jest widoczny od razu – zmarszczki są zniwelowane, a skóra wygładzona. 

Kwas hialuronowy sprawdza się w przypadku skóry dojrzałej, z widocznymi efektami starzenia. Wykorzystuje się go przy zmarszczkach statycznych i wyraźniejszych bruzdach, takich jak zmarszczki palacza, linie marionetki, fałdy nosowo-wargowe, opadające policzki. 

Botoks

Botoks, a właściwie toksyna botulinowa, jest neurotoksyną wytworzoną przez Gram-dodatnie beztlenowe bakterie: pałeczki jadu kiełbasianego. W medycynie estetycznej stosuje się niewielkie stężenia tej substancji, całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu – botoks jest również zarejestrowany w bazie leków. 

Toksynę botulinową wykorzystuje się do usuwania zmarszczek mimicznych, powstających w wyniku wzmożonego napięcia lub nawykowego kurczenia niektórych mięśni. Zabiegi botoksu polegają na wstrzyknięciu do wybranych mięśni twarzy niewielkiej ilości preparatu. Botulina zaczyna działać po kilku dniach od wstrzyknięcia, a efekt utrzymuje się przez okres 3-6 miesięcy.

Botoksu używa się również leczniczo w przypadku bruksizmu, nadmiernej potliwości czy migren.

Kwas hialuronowy czy botoks – dobór zgodnie z rodzajem zmarszczek

Choć zarówno przy pomocy botoksu, jak i kwasu hialuronowego można pozbyć się zmarszczek, dobór metody powinien być dostosowany do konkretnego przypadku. O tym, jaka substancja zostanie zastosowana, zawsze powinien decydować lekarz medycyny estetycznej – oczywiście po wcześniejszej konsultacji i obejrzeniu twarzy klientki.

Lwia zmarszczka – kwas hialuronowy czy botoks?

Lwia zmarszczka należy do grupy zmarszczek głębokich, mimicznych. Tworzy się przez silną pracę mięśnia. Z tego względu rekomenduje się w jej przypadku zabiegi z użyciem botoksu – będą skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż podanie kwasu hialuronowego.

Kurze łapki – kwas hialuronowy czy botoks?

W przypadku kurzych łapek, czyli zmarszczek tworzących się wokół oczu, również częściej rekomenduje się botoks. Są to zmarszczki dynamiczne, powstające na skutek dużej mimiki twarzy, dlatego kwas hialuronowy odradzamy. Kwas hialuronowy podany w tej okolicy może migrować i wywołać niepożądany efekt estetyczny.

Co jest bezpieczniejsze kwas hialuronowy czy botoks?

Zarówno kwas hialuronowy, jak i toksyna botulinowa są bezpiecznymi i bardzo dobrze przebadanymi substancjami. Każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej jest obarczony jednak możliwością wystąpienia efektów ubocznych czy niepożądanych skutków, ale o nich każdorazowo powinien poinformować lekarz przeprowadzający zabieg.

Bezpieczeństwo zabiegu zależy przede wszystkim od tego, czy wykonuje go wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej (tak, jak w naszej klinice) oraz czy preparat ma odpowiednią certyfikację medyczną i zostanie podany w prawidłowe miejsce. Jeśli tak – ryzyko powikłań pozabiegowych jest naprawdę niewielkie, a efekty zgodne z oczekiwaniami.

Formularz kontaktowy

Nie wiesz jaki zabieg lub produkt będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skontaktuj się z nami!