Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – kiedy warto wziąć pod uwagę?

Kwas hialuronowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych wypełniaczy w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się go między innymi do niwelowania zmarszczek i powiększania ust. Jedną z jego największych zalet jest możliwość rozpuszczenia, czyli hialuronidaza. Kiedy rekomenduje się jej wykonanie i jak wygląda zabieg?

Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – hialuronidaza i jej działanie

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej ma za zadanie poprawić wygląd twarzy. Wypełnia się przy jego pomocy zmarszczki, konturuje rysy twarzy, powiększa usta czy niweluje ich asymetrię. W przypadku ust, efekty mogą być różne: od pełniejszych, mocno rzucających się w oczy warg do niemal niewidocznie wypełnionych i wyrównanych. Wszystko zależy od estetyki lekarza wykonującego zabieg. U nas w klinice stawiamy na naturalność i nieprzerysowany efekt. Często podkreślenie kształtu a nie wytworzenie nowego.

Nie wszyscy jednak mają takie założenie i estetykę jak nasza… 

Wychodzisz z gabinetu z przekonaniem, że kształt i wielkość ust nie są takie, o jakich marzyłaś? W przypadku kwasu hialuronowego można ten kłopot rozwiązać, wykonując zabieg hialuronidazy. Zgłasza się do nas wielu pacjentów o pomoc po nieudanych zabiegach wolumeterii. Każdej osobie jesteśmy w stanie pomóc.

Hialuronidaza to enzym, czyli związek przyspieszający przebieg reakcji chemicznych. Jego zadaniem jest przyspieszanie hydrolizy (rozpadu pod wpływem wody) kwasu hialuronowego. Hialuronidazą nazywa się również sam zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego, który polega na wstrzyknięciu jej dokładnie w te miejsca, w które wcześniej podano kwas. 

Wskazania do zabiegu

Rozpuszczenie kwasu hialuronowego rekomenduje się w kilku przypadkach:

  • gdy podano go za dużo i efekt jest nie tak, jakiego oczekiwała klientka (np. karykaturalnie powiększone usta),
  • gdy wystąpiła reakcja alergiczna na kwas hialuronowy,
  • gdy podano go nieprawidłowo i wyemigrował poza obszar podania,
  • gdy został nieprawidłowo podany w żyłę albo tętnicę, co grozi martwicą.

Bezwzględnym wskazaniem do hialuronidazy, a właściwie koniecznością rozpuszczenia kwasu jest martwica skóry a nawet samo podejrzenie, że może się ona rozwinąć. Do martwicy dochodzi najczęściej, gdy zbyt duża ilość preparatu zostanie wstrzyknięta bezpośrednio do naczynia krwionośnego, co doprowadza do zatoru lub zakrzepu. Po czym rozpoznać, że wystąpiła martwica? Pierwszymi objawami są ból, obrzęk i zmiana zabarwienia skóry. 

Przeciwwskazania do hialuronidazy

Hialuronidazy nie podaje się w przypadku:

  • owrzodzeń skóry lub jej uszkodzeń w miejscu, w którym ma być podany preparat,
  • uczulenia na preparat,
  • chorób przewlekłych,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • ciąży i okresu karmienia piersią,
  • infekcji w miejscu, w którym planowany jest zabieg,
  • choroby nowotworowej.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu hialuronidazy nie musisz się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Warto jednak zadbać o to, aby obszar, który będzie poddawany zabiegowi nie został wcześniej w żaden sposób podrażniony. Z tego względu na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie testuj nowych kosmetyków, szczególnie z silnymi składnikami aktywnymi, które mogą wywołać reakcje alergiczne. 

Dobrze jest odczekać ok 14 dni po zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym aby zeszła opuchlizna a efekt wolumetrii był w pełni przystosowany do oceny i decyzji o rozpuszczeniu preparatu. 

Jak wygląda rozpuszczenie kwasu hialuronowego – przebieg zabiegu

Zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego jest analogiczny do zabiegu jego podawania. Hialuronidazę wstrzykuje się w miejsca, gdzie wcześniej zaaplikowano kwas. Preparat można rozpuścić częściowo lub całkowicie.

Efekty podania hialuronidazy

Efekty zabiegu degradacji kwasu hialuronowego zaczynają być widoczne nawet kilkanaście minut po zabiegu. W miarę upływu czasu stają się coraz wyraźniejsze – hialuronidaza utrzymuje się w organizmie do 14 dób od podania, a potem ulega samoczynnemu usunięciu. Efektem podania hialuronidazy jest zmniejszenie się ust, zniknięcie grudek i nierówności z obszaru, w który wstrzyknięto kwas.

Formularz kontaktowy

Nie wiesz jaki zabieg lub produkt będzie dla Ciebie odpowiedni?

Skontaktuj się z nami!