Usuwanie kamienia nazębnego

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica.

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej.
Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów i picie kawy czy herbaty.
Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczka. W związku z tym długotrwałe gromadzenie się kamienia może powodować obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzić do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania, czyli parodontozy.

  • Tradycyjną (wykonywaną w wyjątkowych przypadkach) – używane są skalery ręczne, np. tzw. sierpy, motyczki, dłutka i pilniczki. Jest to metoda bardzo pracochłonna i niedokładna;
  • Mechaniczną – wiertła typu frez powodują odłamywanie się kamienia;
  • Ultradźwiękową – podczas zabiegu używany jest skaler ultradźwiękowy;
  • Dźwiękową – usuwanie osadu za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz;
  • Laserową – kamień jest usuwany za pomocą skalera laserowego (jagowo-erbowego);
  • Chemiczną – stomatolog nakłada 30 procentowy roztwór perhydrolu na powierzchnię zęba (nadtlenku wodoru rozpuszczalnego w wodzie) i pozostawia do rozpuszczeni kamienia. Następnie wypłukuje rozpuszczone złogi wodą pod ciśnieniem.

Kamień nazębny należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Jest on źródłem wielu groźnych dolegliwości. Na zębach widoczny gołym okiem jest kamień naddziąsłowy, ale największe szkody wyrządza kamień ukryty pod dziąsłami. Może bowiem wywołać stan zapalny, czego efektem będą krwawiące dziąsła i odsłaniające się szyjki zębów. Cały proces w efekcie może prowadzić do paradontozy, która bezpośrednio wpływa na utratę zębów.

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są:

  • ciąża [szczególnie I i III trymestr]
  • odklejenie siatkówki
  •  rozrusznik serca

W takiej sytuacji powinniśmy wykonać skaling narzędziami ręcznymi. Są nimi skalery: sierpy, dłuta, młoteczki itp. bardzo mocno naostrzone. Skalery te nadają się do usunięcia naddziąsłowych złogów nazębnych. Jeżeli u pacjenta „kamień” jest też pod dziąsłem, [czyli złogi poddziąsłowe] to do jego usunięcia używamy kiret. 

Istnieją także pacjenci, którym można wykonać skaling ultradźwiękami, ale tylko w osłonie antybiotykowej [przeciwwskazania względne]. 

 

Lista chorób antybiotykoterapii można znaleźć tu: https://makemydream.pl/antybiotykoterapia-przedzabiegowa/

Mimo pewnych przeciwwskazań zabieg higienizacji należy przeprowadzać regularnie, co 6 miesięcy. Szczególnie ważne jest to podczas leczenia ortodontycznego, kiedy higiena jamy ustnej jest utrudniona, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Pacjenci palący zabieg higienizacji powinni wykonywać częściej.

Nasze prace znajdziesz również na : https://www.instagram.com/makemydream_beautyclinic

Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling, Usuwanie kamienia nazębnego warszawa wola, scaling, skaling,