Zmarszczki pod oczami – zabiegi, kremy i inne zalecenia

“Masz dopiero 30 lat! To chyba jeszcze nie czas na kremy pod oczy?” – być może usłyszałaś taki komentarz od mamy, teściowej czy starszej siostry. Niestety, wciąż powszechnie uważa się, że zmarszczki to domena starszych kobiet. Kiedy więc zaczyna się ten “starszy” wiek? W przypadku skóry nie ma on nic wspólnego z metryką. A jeśli chodzi o oczy – pierwsze objawy starzenia są wokół nich widoczne już około 25. roku życia.

Zmarszczki pod oczami – skąd się biorą?

Skóra pod oczami jest delikatna, cienka i nie ma w swojej budowie gruczołów łojowych, co powoduje, że szybciej się wysusza. Te właściwości sprawiają, że to w tej okolicy najszybciej pojawiają się oznaki starzenia, czyli kurze łapki oraz opadające powieki. Za zmarszczki pod oczami (ale i na całej twarzy) odpowiada również zmniejszająca się wraz z wiekiem ilość włókien kolagenowych w skórze, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność.

Zmarszczki mimiczne, kurze łapki – u kogo się pojawiają?

Zmarszczki mimiczne, nazywane również kurzymi łapkami, pojawiają się już u osób w wieku 20 – 25 lat. Są wynikiem codziennego, normalnego funkcjonowania – śmiechu, marszczenia skóry w wyniku pracy mięśnia oka czy innych grymasów, specyficznych dla konkretnej osoby. Najszybciej i najwięcej zmarszczek mimicznych pojawia się u osób, których twarz jest ekspresyjna i dynamiczna.

Wraz z wiekiem zmarszczki mimiczne utrwalają się i zamieniają się w zmarszczki statyczne.

Co na zmarszczki pod oczami – domowe sposoby

Do domowych, a raczej lifestyle’owych sposobów opóźnienia powstawania zmarszczek wokół oczu należy przede wszystkim odpowiednia regeneracja organizmu, czyli:

  • właściwa ilość snu,
  • ograniczenie stresu,
  • nawadnianie.

Niezwykle ważna jest też ochrona przeciwsłoneczna skóry pod oczami – nie tylko filtrami UV zawartymi w kosmetykach, ale również poprzez noszenie okularów. 

Czy wiesz o tym, że w czasie korzystania z komputera i telefonu nawet nieświadomie mrużysz oczy, co przyspiesza powstawanie zmarszczek? Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w kosmetyki, które chronią skórę również przed światłem niebieskim. Kremy na dzień i na noc z linii MAKE MY DREAM cosmetics zawierają składnik, który zapobiega tworzeniu się zmian powstających w wyniku ekspozycji na światło niebieskie.

W parze ze zdrowym trybem życia powinna iść pielęgnacja, czyli regularne aplikowanie kremów pod oczy albo dobrych kremów przeznaczonych do skóry twarzy, stosowanie płatków żelowych lub serum z peptydami, a także delikatne masaże, np. rollerem.

Kwas hialuronowy w walce ze zmarszczkami wokół oczu – NIEKONIECZNIE

Kwas hialuronowy występuje w organizmie naturalnie, ale z upływem czasu oraz pod wpływem ekspozycji na słońce jego zawartość w skórze maleje. W wyniku tego procesu włókna kolagenowe tracą elastyczność i zmniejsza się ich liczba. Mniej kolagenu w skórze sprawia, że staje się ona mniej sprężysta, bardziej sucha, wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki.

Można jednak podać skórze kwas hialuronowy z zewnątrz – w przypadku skóry pod oczami stosuje się preparaty na bazie jego płynnej wersji. Jednak w przypadku okolicy oka, zalecamy stosować kwas hialuronowy jedynie na dolinę łez. Wypełniacz ten aplikuje się pod skórę za pomocą kaniuli albo cienkiej igły. Dzięki takiemu zabiegowi redukujemy dołek pod okiem, który odbija światło i daje niechciany efekt cieni i zmęczenia. 

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kurze łapki wiąże się z pogorszeniem efektu estetycznego w wyniku przesunięcia preparatu przez ruch mięśni okrężnych oka.

Najlepsza metoda na spłycenie oraz niedopuszczenie do powstania zmarszczek wokół oczu

Toksyna botulinowa

Jedną z najskuteczniejszych metod zniwelowania zmarszczek wokół oczu jest zastosowanie toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. W czasie zabiegu lekarz medycyny estetycznej precyzyjnie wstrzykuje toksynę botulinową w określone miejsca wokół oczu. To prowadzi do tymczasowej relaksacji mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek. 

Wstrzyknięcie botoksu przez specjalistę medycyny estetycznej sprawia, że zmarszczki są spłycone, a naturalny wygląd skóry zachowany. Efekty zabiegu widoczne są po kilku dniach od zabiegu i utrzymują się do pół roku.

Bezoperacyjny lifting skóry wokół oczu

Poprawę wyglądu skóry wokół oczu można uzyskać mniej inwazyjnie niż za pomocą skalpela. Jedną z metod jest radiofrekwencja mikroigłowa, w czasie której oddziaływuje się na głębsze warstwy skóry. Głowica zaopatrzona w mikroigły jest wstrzeliwana na żądaną głębokość, a tam emituje fale radiowe intensywnie nagrzewając tkankę wokół igieł (trwa to bardzo krótko, więc skóra się nie przegrzewa).

Mikrouszkodzenia wywołane igłami oraz podgrzewaniem stymulują skórę do produkcji kolagenu, a dzięki temu zmarszczki stają się wygładzone i mniej widoczne.

Inną metodą, dostępną w MAKE MY DREAM jest laser frakcyjny CO2. Jego działanie polega na kontrolowanym uszkodzeniu komórek skóry, co pobudza głębsze warstwy skóry do odbudowy i regeneracji. Dzięki temu zmarszczki wokół oczu są spłycone, a cienie pod oczami zniwelowane.

Zlikwiduj zmarszczki wokół oczu z kliniką MAKE MY DREAM

Choć domowa pielęgnacja jest niezwykle ważna, aby utrzymać skórę pod oczami w dobrej kondycji, może być niewystarczająca. Warto wówczas dołączyć do niej zabiegi medycyny estetycznej. W MAKE MY DREAM przygotowaliśmy ofertę zabiegów specjalnie dla tej partii twarzy – należą do nich:

Nie wiesz, który zabieg będzie dla ciebie najlepszy? Skontaktuj się z nami, chętnie ci doradzimy.